Strona główna >Blog >Dom i wnętrze >Narzędzia i urządzenia elektryczne - jakie elektronarzędzia powinieneś mieć w domu?

Narzędzia i urządzenia elektryczne - jakie elektronarzędzia powinieneś mieć w domu?

Dom to nie tylko przytulne, pełne rodzinnego ciepła zacisze i azyl. Jest to także miejsce, o które należy dbać. Co więcej, w wielu domach wykonywanie drobnych prac konserwacyjnych i remontowych jest wręcz codziennością. Oczywiście, pan domu nie jest zdany w tym przypadku jedynie na własne umiejętności – może on skorzystać z szerokiej gamy rozwiązań w zakresie m.in. elektronarzędzi. Jakie urządzenia i narzędzia elektryczne stanowią absolutne must have w Twoim domu? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

Narzędzia i elektronarzędzia – co najczęściej kupujemy w marketach?

Narzędzia elektryczne (potocznie określane jako elektronarzędzia) to rozwiązania, które w dużym stopniu ułatwiają drobne prace remontowe wykonywane przez amatorów (aczkolwiek zrealizowanie profesjonalnych robót przez wykwalifikowane ekipy także nie byłoby możliwe bez elektronarzędzi). Pod pojęciem tym rozumie się zbiór różnego rodzaju narzędzi, które umożliwiają przeprowadzenie szeregu prac w domu, w tym na przykład wykonywanie otworów w twardych powierzchniach czy umieszczanie w nich wkrętów. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie elektronarzędzia łączy jedna wspólna cecha: zasilanie za pomocą energii elektrycznej. Może być to tradycyjne zasilanie przewodowe, choć w ostatnich latach spotyka się coraz więcej modeli narzędzi elektrycznych napędzanych przez przenośne akumulatory – są to tzw. elektronarzędzia akumulatorowe.

Jakie elektronarzędzia są najczęściej kupowane w marketach (zarówno tych zorientowanych na sprzedaż stricte produktów przeznaczonych do wykonywania prac remontowych – należy do nich między innymi Castorama – jak i placówek bardziej uniwersalnych) przez klientów? Nie sposób udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, aczkolwiek wśród produktów szczególnie chętnie wybieranych przez klientów można znaleźć między innymi takie urządzenia jak:

 • wiertarki (jest to jedno z najpopularniejszych urządzeń, znane nawet przez te osoby, które nie mają zaawansowanej wiedzy na temat branży remontowej),
 • wkrętarki,
 • różnego rodzaju narzędzia wielofunkcyjne, w tym na przykład wiertarko-wkrętarki,
 • szlifierki,
 • wyrzynarki (te cechujące się wysokim poziomem wydajności urządzenia pozwalają między innymi na sprawną obróbkę drewna),
 • frezarki (frezarki to urządzenia, które są wykorzystywane w celu obróbki skrawaniem powierzchni takich jak na przykład koła zębate, gwinty, a także powierzchnie płaskie)

oraz wiele innych. W obecnych czasach bez większych trudności możesz kupić elektronarzędzia używane. Duża ilość tego typu produktów znajduje się na internetowych platformach sprzedażowych i aukcyjnych (kupisz tam np. narzędzia festool używane), ale jeśli zależy Ci na wysokiej jakości pracy oraz gwarancji dla urządzenia, nowe elektro narzędzia to rozwiązanie idealne. Elektronarzędzia używane sprawdzą się za to wtedy, kiedy spodziewasz się, że będziesz wykonywał prace remontowe jedynie sporadycznie.

Zestawy narzędzi, skrzynki narzędziowe do domu

Ciekawym rozwiązaniem może być także zestaw elektronarzędzi składający się z kilku urządzeń powszechnie wykorzystywanych w przypadku drobnych remontów. Standardowe zestawy narzędzi obejmują nie tylko same urządzenia (w tym między innymi szlifierkipilarki i piły), ale także tzw. akcesoria dodatkowe. Takie dodatki sprawiają, że używanie narzędzi elektrycznych oraz ich przechowywanie w domu czy garażu staje się znacznie prostsze i bardziej komfortowe. Wśród nich możemy znaleźć na przykład: latarki, nożyce do blachy, urządzenia czyszczące (odkurzacze, szczoteczki itd.), akumulatory przenośne, torby na kółkach.

Nie wiesz, jaki komplet kupić? Nie martw się – na internetowych forach bez problemu znajdziesz informację, jak kupić odpowiedni zestaw narzędziRanking urządzeń możesz znaleźć na tematycznych portalach branżowych.

Jak kupić dobrą wiertarko-wkrętarkę?

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem dobrej jakości wiertarko-wkrętarki, musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów w celu uniknięcia kosztownej pomyłki. Co jest szczególnie ważne podczas wyboru?

Przede wszystkim, istotny jest poziom mocy urządzenia. Nie ma w tym nic dziwnego – im większa jest moc, tym urządzenie pracuje bardziej wydajne, a ryzyko przegrzania zmniejsza się. Zaleca się także wybór takiej wiertarko-wkrętarki, która ma zainstalowany drugi bieg. Dzięki temu urządzenie będzie pracować z większą prędkością, ale przy zachowaniu niższego momentu obrotowego. Jest to przydatne wówczas, gdy nie potrzebujesz zwracać szczególnej uwagi na precyzję wykonywanej pracy.

Oprócz tego ważna jest również wspomniana już możliwość zasilania za pomocą akumulatora. Funkcjonalność ta jest szczególnie przydatna podczas pracy w dużych pomieszczeniach (wówczas nawet kilkumetrowy kabel zasilający może okazać się niewystarczający). Warto, by akumulator miał pojemność na poziomie minimum 2 mAh.

Narzędzia, które warto mieć w domu: uniwersalna wiertarka

Jak już wspomniano, wiertarki to jeden z podstawowych rodzajów elektronarzędzi. Pozwalają one na wykonanie szeregu prac niezbędnych podczas remontu pomieszczeń, takich jak na przykład:

 • szlifowanie,
 • wykonywanie otworów,
 • inne (co ciekawe, obecnie dostępne są także modele pozwalające na wykonywanie takich działań jak na przykład ostrzenie wierteł do metalu, czyszczenia metalowych powierzchni, a w przypadku najbardziej zaawansowanych urządzeń – nawet pompowanie płynów).

Oprócz wiertarki uniwersalnej, w obecnych czasach można wyróżnić między innymi następujące rodzaje wiertarek:

 • stołowe (są one umieszczane bezpośrednio na stole warsztatowym),
 • udarowe, czyli urządzenia pozwalające na pracę także z takimi twardszymi materiałami budowlanymi jak na przykład beton,
 • wielowrzecionowe – tego typu wiertarki pozwalają na wykonywanie kilku otworów jednocześnie.

Wyrzynarka czy piła tarczowa? Co przyda się w garażu?

v

W domowym garażu powinny znaleźć się podstawowe rodzaje elektronarzędzi (np. wiertarki czy wkrętarko-wiertarki) oraz takie dodatkowe rozwiązania jak na przykład:

 • kompresory,
 • klucze udarowe elektryczne,
 • agregaty prądotwórcze (dzięki temu awaria zasilania w okolicy nie powinna być dla Ciebie niemiłym zaskoczeniem).

Aby uniknąć kupowania pojedynczych urządzeń, zdecydowanie lepiej jednorazowo zakupić zestaw elektronarzędzi. Takie rozwiązanie to oszczędność zarówno czasu, jak i pieniędzy (ceny pojedynczych komponentów są zazwyczaj wyższe, niż ma to miejsce w przypadku całego kompletu).

Prezent na święta dla majsterkowicza – co kupić naszej złotej rączce?

Jeśli Twój bliski jest zapalonym majsterkowiczem, którego otoczenie nazywa „złotą rączką”, to odpowiednio dobrane narzędzia elektryczne mogą stanowić ciekawy pomysł na bożonarodzeniowy upominek. Dzięki dokonaniu odpowiedniego wyboru w tym zakresie połączysz przyjemne z pożytecznym.

Zadanie znacznie ułatwia fakt, że w obecnych czasach w sezonie przedświątecznym sklepy wręcz prześcigają się w tym, kto zaoferuje najlepsze rozwiązania dla klientów. Ważne jest, by upominkowy zestaw elektronarzędzi miał nie tylko cenne walory użytkowe, ale także – co w uroczystym momencie wręczania świątecznych podarunków jest szczególnie użyteczne – był zapakowany w sposób atrakcyjny dla oka.

Domowa stolarnia – jakie narzędzia do niej kupić?

Jeśli zajmujesz się wykonywaniem prac stolarskich w domu – niezależnie od tego, czy robisz to jaki amator, czy też wykonujesz na własną rękę drobne zlecenia – elektronarzędzia stanowią dla Ciebie wyposażenie obowiązkowe.

Szczególnie użyteczne mogą okazać się szczególnie wyrzynarki, które pozwalają na przykład na rzeźbienie w materiałach drewnianych. Potrzebujesz wykonać określone otwory i kształty w powierzchni drewnianej? W takiej sytuacji dobrej jakości wyrzynarka będzie stanowić rozwiązanie idealne.

Kategorie

Ostatnie wpisy

  Może cię zainteresować